تفسیر آیه اولی الامر

اى كسانى كه ايمان آورده ايد خدا را اطاعت كنيد، و رسول و كارداران خود را....

تفسیر آیه اولی الامر

متن آیه 59 سوره نساء (آیه اولی الامر) :

يايها الّذين آمنوا اطيعوا اللّه و اطيعوا الرسول و اولى الامر منكم فان تنزعتم فى شى ء فردّوه الى اللّه و الرسول ان كنتم تومنون باللّه و اليوم الاخر ذلك خير و احسن تاويلا

معنی آیه 59 سوره نساء (آیه اولی الامر) :

هان اى كسانى كه ايمان آورده ايد خدا را اطاعت كنيد، و رسول و كارداران خود را (كه خدا و رسول علامت و معيار ولايت آنان را معين كرده) فرمان ببريد، و هرگاه در امرى اختلافتان شد براى حل آن به خدا و رسول مراجعه كنيد، اگر به خدا و روز جزا ايمان داريد اين برايتان بهتر، و سرانجامش نيكوتر است.

تفسیر آیه 59 سوره نساء (آیه اولی الامر) :

 

رد نظر فخر رازی درباره آیه اولی الامر

يكى از سخنان عجيب كه در اين مورد گفته شده، گفتار فخر رازى است كه گفته است: اگر منظور از اولى الامر خصوص ولى امر معصوم باشد، اين اشكال وارد مى شود كه الزاما بايستى جمع را بر مفرد حمل كنيد. و بگوييد منظور از كلمه اولى الامر ولى امر مى باشد، و اين خلاف ظاهر است.

شما میتوانید پاسخ این شبهه را در پاراگراف بعدی ببینید:

عجيب بودن حرف او این است كه چگونه ندانسته که استفاده از ضمیر جمع در مفرد چيز نوظهور و جدیدی نيست، هم در لغت شايع است، و هم در قرآن از این مثال ها پر است؛ مانند:

(فلا تطع المكذبين ) ، (فلا تطع الكافرين ) ، (انا اطعنا سادتنا و كبراءنا) ، (و لا تطيعوا امر المسرفين ) ، (حافظوا على الصلوات ) ، (و اخفض جناحك للمؤمنين )

و از اين قبيل موارد زیادی است که كلمه جمع در مفرد استفاده شده است.

بی پایان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − چهارده =

دکمه بازگشت به بالا