سیاسی
موضوعات داغ

چی بودیم چی شدیم این قسمت طلاق

بررسی آمار طلاق بعد و قبل انقلاب اسلامی و دلائل تغییرات آن

خلاصه نوشته
  • در این قسمت از چی بودیم چی شدیم به آمار طلاق نگاهی می اندازیم و دلائل تغییرات آن را با هم بررسی می کنیم امیدوارم که از این نوشته هم لذت ببرید.

سلام این قسمت می خواهیم باهم در چی بودیم چی شدیم به بررسی آمار طلاق بپردازیم .

خب روال که دستتون اومده یک نمودار میاریم و من میرم و منبعش رو چک می کنم و شما هم همراهیم می کنید.خب ایندفعه خودم رفتم تا آمار رو از مرکز آمار بگیرم و این نمودار رو بدست آوردم.

بررسی آمار طلاق بعد و قبل انقلاب اسلامی

همونطور که می بینید روند صعودی هستش. اما این برای دوران بعد از انقلابه در تصویر زیر که از ویکی انباشته هستش گزارشات برای دوران قبل انقلاب نیز آمده است. بررسی آمار طلاق بعد و قبل انقلاب اسلامی

اما دلیل این آمار وحشتناک چیست ؟چرا این اتفاق افتاده در چی بودیم چی شدیم همراه من باشید تا به این پرسش ها پاسخ دهم.

ماهواره تیغ جدا کننده زوجین | بررسی آمار طلاق بعد و قبل انقلاب اسلامی

حدودا سال 1367 ماهواره و دیش آن به صورت مرموز وارد ایران شدند اما تا سال 1372 هیچ مقام دولتی ای درباره آن صحبت نکرده بود

محمدعلی ابطحی که در نیمه دوم دهه 6۰ در صداوسیما حضور داشت، در یادداشتی نوشته است:

آن زمان خیلی از مسئولان فرهنگی، مسئله ورود ماهواره را جنگ روانی می دانستند و درباره اینکه اگر به ایران بیاید چه خواهد شد صحبت می کردند. اما معمولا چشم هایشان را روی واقعیت می بستند

ابطحی در سال ۱۳۶۷ به وزارت ارشاد رفت، آن زمان بود که در خیابان جمهوری و از بالای یک ساختمان بلنده برای نخستین بار دیش های ماهواره را روی چند ساختمان دید. در آن سال های اواخر دهه ۶۰ همچنان بحث اصلی بر سر ویدئو بود که ناگهان پدیده ای جدید به نام ماهواره سر بر آورد. ویدئو خودش ببشویی درست کرده بود. این وسیله که در دهه ۶۰ تقریبا تبدیل به اپیدمی شده بود، پس از بیش از یک دهه نشد که جلوی آن گرفته شود و در نهایت ویدئو آزاد شد.

در ادامه، گیرنده های ماهواره آمدند و ویدئو دیگر اصلا در برابر آن همه شبکه متنوع خارجی حرفی برای گفتن نداشت در سال ۱۳۷۲ محمد علیزم، عضو شورای نظارت صداوسیما بود. او گفته بود که فقط در تهران ۲۰هزار دیش کار می کند. در همین سال ها بود که ماهواره به سرعت شیوع یافت و کم کم در باره آسیب های آن صحبت. و صدها مقاله درباره آن نوشته و دهها همایش. پنل و کلاس آموزشی برگزار شد.

چی بودیم چی شدیم

نخستین اظهارات

اواخر ۱۳۷۲ وزیر وقت کشور در یکی از نخستین اظهارنظرهای مقامات درباره ماهواره گفت: همه آنتن های ماهوارهای ظرف مدت ۳ ماه جمع آوری و از نصب آنها جلوگیری خواهد شد.

لایحه ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره ای نیز در سال ۱۳۷۳ در مجلس شورای اسلامی به رای گذاشته شد، البته این طرح مخالفان سرسختی در مجلس داشت، اما با این همه در آخر به تصویب رسید. همه چیز یکدفعه به هم ریخت. مردم در شمال وجنوب شهر به تکاپو افتادند. بعضی ها خودشان دیش ها را جمع می کردند و بعضی دیگر در گفت و گو با جراید آن زمان می گفتند چرا قبلا از ورود این گیرنده ها جلوه نشد، اینها که یکشبه وارد بازار نشده است هر چند وقت یک بار دیشهای ماهواره ها از پشت بام ها جمع می شدند. اما همچنان هر بار که شهر را از بالای یک بلندی نگاه می کردی، بشقاب های جورواجور خودنمایی می کردند.

طرح ممنوعیت نتوانسته بود تأثیرگذار باشد مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در سال ۱۳۹۳. یعنی درست ۲۰ سال بعد از تصویب قانون ممنوعیت استفاده از تجهیزات ماهواره. گزارشی درباره وضعیت این طرح منتشر کرد. در بخشی از این گزارش به نداشتن کارایی و اثربخشی این قانون اشاره شده است. در پیش گرفتن یک رویکرد ثابت و مشخص. باعث شده که همه کارهای انجام گرفته در این حوزه به نتیجه مشخصی نرسد. از این روی.قانون منع استفاده از تجهیزات ماهواره ای به باور بسیاری از کارشناسان. کارایی و اثربخشی خود را از دست داده….

منبع این متن روزنامه همشهری است.

نتیجه

از این موضوع میخواهم نتیجه بگیرم با توجه بر تاثیر منفی ماهواره بر. آمار طلاق و نا کارآمدی ممنوعیت آن می توان دلیل اصلی رشد آمار را این مورد تلقی کرد. و در این مورد اول دولت به علت ناتوانی در جلوگیری از ورود آن و سپس دشمنان مقصر اند.

خب در جمع بندی نهایی میخواهم به زبان ساده بگویم. که یکی از علل اصلی طلاق ماهواره و در بعضی موارد شبکه های اجتماعی هستند.

و السلام علیکم و رحمه الله و برکاته

لطفا در صورتی که از این متن خوشتان آمد به نوشته های زیر هم سری بزنید:

چی بودیم چی شدیم این قسمت تولید نفت

اصول و عقاید استاد قرائتی

0%

امتیاز کاربران: 4.38 ( 2 رای)
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده + شانزده =

دکمه بازگشت به بالا