تفسیر

تفسیر آیه ولایت

آیه 55 سوره مائده معروف به آیه ولایت

تفسیر آیه 55 سوره مائده(آیه ولایت)

متن آیه ولایت :

إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللَّهُ وَ رَسُولُهُ وَالَّذِينَ ءَامَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلَوةَ وَ يُؤْتُونَ الزَّكَوةَ وَ هُمْ راكِعُونَ

معنی آیه ولایت :

ولی شما فقط خدا، پیامبر و مؤمنانی هستند که نماز را به پا داشته، در رکوع زکات میدهند

شأن نزول آیه ولایت :

ابوذر غفاری نقل میکند که پيامبر (صلى‏ الله‏ عليه ‏و آله‏ و سلّم‏) فرمود :
على قائد البررة و قاتل الكفرة منصور من نصره مخذول من خذله. ( على (عليه السلام‏) پيشواى نيكان است، و كشنده كافران. هر كس او را يارى كند، خدا ياريش خواهد كرد، و هر كس دست از ياريش بردارد، خدا دست از يارى او برخواهد داشت.)

سپس ابوذر اضافه كرد:

اى مردم روزى از روزها با رسول خدا (صلى ‏الله‏ عليه ‏و آله‏ و سلّم‏) در مسجد نماز مى‏ خواندم، سائلى وارد مسجد شد و از مردم تقاضاى كمك كرد، ولى كسى چيزى به او نداد. او دست خود را به آسمان بلند كرد و گفت : خدايا تو شاهد باش كه من در مسجد رسول تو تقاضاى كمك كردم ولى كسى جواب مساعد به من نداد. در همين حال على (عليه‏ السلام‏) كه در حال ركوع بود با انگشت كوچك دست راست خود اشاره كرد. سائل نزديك آمد و انگشتر را از دست آن حضرت بيرون آورد.

پيامبر (صلى ‏الله‏ عليه‏ و آله ‏و سلّم‏) كه در حال نماز بود اين جريان را مشاهده كرد ، هنگامى كه از نماز فارغ شد ، سر به سوى آسمان بلند كرد و چنين گفت :

خداوندا! برادرم موسى از تو تقاضا كرد كه روح او را وسيع گردانى و كارها را بر او آسان سازى و گره از زبان او بگشائى تا مردم گفتارش را درك كنند، و نيز موسى درخواست كرد هارون را كه برادرش بود وزير و ياورش قرار دهى و بوسيله او نيرويش را زياد كنى و در كارهايش شريك سازى.

خداوندا! من محمد پيامبر و برگزيده توام، سينه مرا گشاده كن و كارها را بر من آسان ساز، از خاندانم على (عليه‏ السلام‏) را وزير من گردان تا به وسليه او پشتم قوى و محكم گردد.

ابوذر مى گويد:

هنوز دعاى پيامبر (صلى ‏الله‏ عليه ‏و آله‏ و سلّم‏) پايان نيافته بود كه جبرئيل نازل شد و به پيامبر (صلى ‏الله‏ عليه ‏و آله‏ و سلّم) گفت: بخوان

پيامبر (صلى‏ الله ‏عليه وآله ‏وسلّم‏) فرمود : چه بخوانم ، گفت بخوان انما وليكم الله و رسوله و الذين آمنوا …

تفسیر آیه ولایت :

 

 

بی پایان

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − 9 =

دکمه بازگشت به بالا