محتوای آموزشی و پژوهشی

آیا انسان می‌تواند در مریخ زندگی کند؟

آیا انسان میتواند در مریخ زندگی کند؟
سالیان سال است که بشریت به دنبال زندگی در جایی به جز زمین است. در پی این تحقیقات گسترده که در طول سالیان دراز انجام شده است روز به روز این این پدیده برای انسان واضح‌تر می‌شود؛ یعنی زندگی در سیاره دیگری که از امکانات حیات برخوردار است. در ادامه می‌خواهیم به این بپردازیم که آیا انسان واقعا می‌تواند در مریخ زندگی کند؟
آیا مریخ برای انسان قابل سکونت است؟
در پی تحقیقاتی که از گذشته تا به امروز وجود دارد نزدیک‌ترین شرایط حیات برای انسان کره مریخ است که در آن اثری از آب یافت شده است. علاوه بر این پدیده هوای سطح مریخ بسیار نزدیک به زمین است که این خود فضا را برای سکونت انسان میسر می‌کند. با توجه به یافته‌های بشریت سطح دمای کره مریخ بسیار نزدیک به دمای قطب جنوب بر روی زمین است.
ولی از طرفی با آزمایشاتی که روی خاک مریخ انجام شده است دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که این خاک حاوی مقادیر زیادی پرکلرات است که این ماده برای انسان مضر بوده و جلوی رسیدن ید به بدن را می‌گیرد. پس می‌توان نتیجه گرفت خاک مریخ شباهتی به زمین که دارای خاصیت ارگانیک است را ندارد.
حال حاضر شرایط سکونت در مریخ
در حال حاضر با توجه به اینکه هنوز همه یافته‌های بشر در خصوص مریخ قطعی نشده است نمی‌توان گفت این موضوع قطعی شده است، آماده سازی جو، دما و شرایط سکونت در مریخ که اصطلاحا به آن زمینی سازی مریخ می‌گویند هنوز تکمیل نشده است در نتیجه هنوز بشریت آماده کوچ به این سیاره نشده است. ناسا یکی از اصلی‌ترین و پیشگامان در عرصه فضانوردی است که جز اولین شرکت‌هایی بود که به مریخ سفر کرد.
حتی برای ناسا هم این پدیده هنوز بسیار گنگ و مبهم است و پاسخ دقیقی برای زندگی در مریخ نداده است ولی مهم‌ترین ماموریت افرادی که به فضا می‌فرستد این است که ببیند می‌توان شرایط حیات را در کره سرخ پیدا کند یا خیر.
پایگاه انسان‌ها در آینده کجای مریخ است؟
پیش بینی می‌شود بهترین جایی که برای سکونت بشر در مریخ دیده شده است میان دو قطبی است که در مریخ وجود دارد و دارای یخ‌های فراوان است که قدمت آنها به میلیاردها سال قبل برمی‌گردد. در این صورت انسان‌ها تا سالیان سال در این محدوده دارای آب هستند که مهم‌ترین پدیده بشری برای حیات است. پس با وجود آب که مهم‌ترین پدیده برای انسان‌ها است پیش بینی می‌شود بتوان در این محدوده سکونت یافته و دامنه زندگی خود در کره سرخ را گسترش دهد.
در نتیجه می‌توان در مریخ زندگی کرد؟
پس در حال حاضر امکان زندگی در مریخ به صورت عمومی هنوز امکان پذیر نشده است و می‌توان گفت در آینده نه چندان دور بشریت به این مهم یعنی زندگی در مریخ دست پیدا خواهد کرد. در نهایت امروز سطح کره مریخ که کره سرخ نامیده می‌شود را در ذهن بیاورید، شاید روزی برسد انسان تا اندازه‌ای پیشرفت کرده باشد که زندگی در مریخ میسر شده باشد و کل این سیاره دارای فضای سبز شده باشد و به دست انسان آبادانی آن رقم بخورد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 6 =

دکمه بازگشت به بالا