سیاسی

آخرین اخبار سند راهبردی 25 ساله ایران و چین

روز شنبه هفتم فروردین ماه سال 1400، وزیر خارجه چین، آقای «وانگ یی» و وزیر خارجه ایران، آقای«ظریف» سند راهبردی 25 ساله برنامه همکاری جامع جمهوری اسلامی ایران و جمهوری خلق چین را امضا کردند. سندی که به منظور عملیاتی کردن بند ششم بیانیه مشترک بین رئیس جمهور دو کشور در سال ۱۳۹۴ با هدف ارتقای عملی روابط دو کشور در سطح مشارکت جامع راهبردی و فراهم کردن بستر توسعه همه جانبه همکاری‌های دو کشور تدوین شده است.

وزیر خارجه ایران، آقای ظریف اعلام کرد که این سند امضا شده، درواقع یک نقشه راه برای همکاری های جامع دو کشور است و هیچ گونه قراردادی در این سند بسته نشده است. شایان ذکر است این سند حاوی هیچ گونه سرمایه گذاری و منابع پولی و مادی نیست. لذا در این سند به واگذاری مدیریت، اداره و یا بهره‌برداری هیچ منطقه و حوزه‌ای اشاره نشده است.

امضا شدن این توافقنامه به معنی تقویت روابط سیاسی-اقتصادی-فرهنگی میان دو کشور است. به این منظور که همکاری با شرق باعث رشد فراوان اقتصادی و سیاسی ایران شود بدین معنی که به جای توجه کردن به غرب تمرکز خود را به همکاری با شرق معطوف بدارد. بدیهی است که همواره غربی ها اثبات کرده اند که به روابط اقتصادی-سیاسی ایران چشم طمع به مال و خاکمان دوخته اند و همواره علیه کشور ما توطئه کرده اند. به عنوان نمونه، می توان به واکنش رسانه های غربی به این توافق اشاره نمود چرا که این رسانه ها معتقدند این توافق، یک توافق یک طرفه به نفع چین و به زیان ایران است و با القای این موضوعات در تلاش اند تا دست به آشوب و اغتشاش زده و امنیت ملی را زیر سوال ببرند.

برای مشاهده سند راهبردی 25 ساله برنامه همکاری جامع ایران و چین کلیک کنید…

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 + پنج =

دکمه بازگشت به بالا